گفتگو

گزارش های خبری سازمان های بین المللی ویژه

مرگهای مشکوک در زندان

مرگ های مشکوک زندان (بخش چهارم)

مرگ های سیستماتیک و خاموش در زندان های جمهوری اسلامی هنوز هم از میان زندانیان سیاسی در محبس قربانی می گیرد و نظامی که مدعی

گزارشی از وضعیت مجتبی نایری خبرنگار زندانی

ریسمان – شنبه ٢٠ شهریور ماه ١۴٠٠؛ «مجتبی نایری» خبرنگار محبوس در زندان اوین که با نام مستعار «امیر علوی» در زمینه حقوق بشر فعالیت رسانه‌ای داشت، ۴ اردیبهشت دستگیر شد.  وی  تا ۲۲ خرداد که به بند ۴ زندان اوین منتقل شد در سلول انفرادی یکی از بازداشتگاه‌های حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران تحت فشار و بازجویی بوده است.

مجتبی نایری ۲۰ تیر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری مورد محاکمه قرار گرفته و اوایل مرداد احکام ۳ سال و نیم زندان به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و ۸ ماه زندان با اتهام «تبلیغ علیه نظام» علیه او صادر شده است. با تسلیم به رای و عدم اعتراض این زندانی، احکام صادره قطعی شده و او مجموعا به ۴ سال و ۲ ماه زندان محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را طی می‌کند.

هنگامی که او در دادگاه درباره چرایی اتهام اجتماع و تبانی از قاضی افشار سوال کرده و می‌گوید «من که فقط کار خبرنگاری کرده‌ام.» قاضی افشار از مجتبی می‌پرسد: «با تلفن با کسی صحبت کردی؟ همین مصداق اجتماع و خبری که صحبتش را کردی مصداق تبانی است!»

 

مجتبی نایری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.